A 300 metre long train crosses a platform in 39 seconds while it crosses a signal pole in 18 seconds. What is the length of the platform?

Difficulty: Easy

Correct Answer: 350 meters

Explanation:

We are given:

  • Length of train = 300 m
  • Time to cross platform = 39 sec
  • Time to cross signal pole = 18 sec

Step 1: Calculate train speedSpeed = Distance / Time= 300 / 18 = 16.67 m/s

Step 2: Distance covered when crossing platform= Speed × Time = 16.67 × 39 = 650 m

Step 3: Subtract train length to find platform lengthPlatform length = 650 – 300 = 350 meters

More Questions from Problems on Trains

Discussion & Comments

No comments yet. Be the first to comment!
Join Discussion