Curioustab
Aptitude
General Knowledge
Verbal Reasoning
Computer Science
Interview
Aptitude
General Knowledge
Verbal Reasoning
Computer Science
Interview
Unitary Method Questions
If 20 articles cost ₹ 90, then the cost of 9 articles is?
If cost of 24 oranges is ₹ 72, then find out the cost of 120 oranges.
If cost of 12 pens is ₹ 84, then what is the cost of 10 such pens?
If cost of 15 eggs is ₹ 75, then find out the cost of 4 dozens eggs.
If 16 dozens bananas cost ₹ 360, then how many bananas can be bought in ₹ 60?
A worker makes a toy in every 2h. If he works for 80h, then how many toys will he make?
If 45 m of a uniform rod weight 171 kg, then what will be the weight of 12 m of the same rod?
In a race , Ravi covers 5 km in 20 min. How much distance will he cover in 100 min?
A tree is 12 m tall and casts an an 8 m long shadow. At the same time, a flag pole caste a 100 m long shadow. How long is the flag pole?
If the cost of x meters of wire is 'd' rupees, that find the cost (in Rupees) of 'y' meters of wire at the same rate.
In a dairy farm, 40 cows eat 40 bags of husk in 40 days. In how many days one cow will eat one bag of husk?
21 goats eat as much as 15 cows. How many goats eat as much as 35 cows?
39 persons can repair a road in 12 days, working 5 hours a day. In how many days will 30 persons, working 6 hours a day, complete the work?
4 mat-weavers can weave 4 mats in 4 days. At the same rate, how many mats would be woven by 8 mat-weavers in 8 days?
If a quarter Kg of potato costs 60 paise, How many paise will 200 gm cost?
In a dairy farm, 40 cows eat 40 bags of husk in 40 days. In how many days one cow will eat one bag of husk?
An industrial loom weaves 0.128 meters of cloth every second. Approximately, how many seconds will it take for the loom to weave 25 meter of cloth?
If 8 men can reap 80 hectares in 24 days, then how many hectares can 36 men reap in 30 days?
If the cost of x meters of wire is d rupees, then what is the cost of y meters of wire at the same rate?
If the price of 23 toys is Rs. 276, then what will the price (Rs.) of 12 toys?
1
2
3
4
5