50 men can build a tank in 40 days
Assume 1 man does 1 unit of work in 1 day
Then the total work is 50×40 = 2000 units
50 men work in the first 10 days and completes 50×10 = 500 units of work
45 men work in the next 10 days and completes 45×10 = 450 units of work
40 men work in the next 10 days and completes 40×10 = 400 units of work
35 men work in the next 10 days and completes 35×10 = 350 units of work
So far 500 + 450 + 400 + 350 = 1700 units of work is completed and
Remaining work is 2000 - 1700 = 300 units
30 men work in the next 10 days. In each day, they does 30 units of work.
Therefore, additional days required = 300/30 =10
Thus, total 10+10+10+10+10 = 50 days required.
5% of A + 4% of B = | 2 | (6% of A + 8% of B) |
3 |
⟹ | 5 | A + | 4 | B | = | 2 | ❨ | 6 | A + | 8 | B | ❩ |
100 | 100 | 3 | 100 | 100 |
⟹ | 1 | A + | 1 | B | = | 1 | A + | 4 | B |
20 | 25 | 25 | 75 |
⟹ | ❨ | 1 | - | 1 | ❩ A = | ❨ | 4 | - | 1 | ❩ B |
20 | 25 | 75 | 25 |
⟹ | 1 | A = | 1 | B |
100 | 75 |
A | = | 100 | = | 4 | . |
B | 75 | 3 |
∴ Required ratio = 4 : 3
Speed = | ❨ | 240 | ❩m/sec = 10 m/sec. |
24 |
∴ Required time = | ❨ | 240 + 650 | ❩sec = 89 sec. |
10 |
Odd days in 1600 years = 0
Odd days in 300 years = (5 x 3) ≡ 1
97 years has 24 leap years + 73 ordinary years.
Number of odd days in 97 years ( 24 x 2 + 73) = 121 = 2 odd days.
Jan. Feb. March April May June (31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 17) = 168 days
∴ 168 days = 24 weeks = 0 odd day.
Total number of odd days = (0 + 1 + 2 + 0) = 3.
Given day is Wednesday.
Other number = | ❨ | 11 x 7700 | ❩ | = 308. |
275 |
Let 1872/?N = 234.
Then ?N = 1872/234 = 8
? N = 8 x 8 = 64
Let distance covered by dog in 1 leap is x and
Distance covered by cat in 1 leap is y
Then, 3x = 4y
? x= 4/3y
Now, Ratio of speed of dog and cat = Ratio of distance covered by them in the same time = 4x : 5y
= 16/3y : 5y
= 16 : 15
Total volume of cuboid = (10 x 5 x 2) cm3
= 100 cm3
Volume curved = 1/3 x (22/7) x 3 x 3 x 7 cm3
= 66 cm3
% of wood wasted = (100 - 66)% = 34 %
Series pattern
12, 32, 52, 72, 92, 112
So missing term = 112 = 121
Angle of 360° is covered by hour hand in 12 h .
So, angle of 135° is covered by hour hand in 12/360° x 135° = 4.5 h
Thus, required time = (3 + 4.5)h = 7.5 h = 7 : 30
Try yourself. It was Wednesday.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.