Difficulty: Easy
Correct Answer: 6%
Explanation:
Given
Simple InterestSI = A β P = 15,500 β 12,500 = 3,000SI = π Γ π Γ π‘ 100 100 PΓrΓt β β 3,000 = 12 , 500 Γ π Γ 4 100 100 12,500ΓrΓ4 β 3,000 = 500r β r = 3 , 000 500 500 3,000 β = 6% per annum
Discussion & Comments