Average number of constructions in City R = (number of constructed building + number of demolished building + number of redeveloped building )/3
Average number of constructions in City R = 150 + 225 + 250/3 = 625/3 = 208.33 Approximate 208 %
Total number of units sold by company A over the years = 110 + 118 + 143 + 126 + 152 + 195 = 844
Total number of units sold by company C over the years =103 + 153 + 100 + 128 + 96 + 56 = 636
Total number of units sold by company D over the years = 112 + 166 + 78 + 83 + 135 + 198 = 772
Total number of units sold by company E over the years = 72 + 169 + 154 + 98 + 140 + 192 = 825
Hence, company A has sold the maximum number of units over the years.
In 2008, number of students in Science = Total Student in 2008 x 24%
In 2008, number of students in Science = 35000 x 24% = 35000 x 24/100 = 8400
In 2009, number of students in Science = Total Student in 2009 x 22%
In 2009, number of students in Science = 40000 x 22% = 40000 x 22/100 = 8800
Increase in number of students of Science = 8800 - 8400 = 400
Hence, Increase percentage = 400 x 100 /8400 = 400/84 = 4.7%
Similary
Increase in number of students of Commerce = 24x40000/100 - 22x35000/100 = 9600 - 7700 = 1900
Hence, their increase percentage = 1900x100 /7700 = 1900/77 = 24.67%
Increase in number of student of Arts = 11/100 x 40000 - 12/100 x 35000 = 4400 - 4200 = 200
Hence , their increase percentage = 200/4200 x 100 = 4.67
Increase in number of student of Medicine = 10/100 x 40000 - 11/100 x 35000 = 4000 - 3850 = 150
Hence, their increase percentage = 150/3850 x 100 = 3.89%
So, in Medicine the percentage increase in the number of student was minimum from 2008 to 2009
Qualified Male Candidates from different states
A ? 4/9 x 49/100 x 15/100 x 300000 = 9800
B ? 6/10 x 61/100 x 18/100 x 300000 = 19764
C ? 3/5 x 45/100 x 23/100 x 300000 = 18630
E ? x 7/13 x 65/100 x 12/100 x 300000 = 12600
F ? 11/19 x 57/100 x 19/100 x 300000 = 18810
G ? 9/20 x 48/100 x 7/100 x 300000 = 4536
Hence, State C and G have equal number of qualified male candidates
Qualified Male Candidates from different states
A ? 4/9 x 49/100 x 15/100 x 300000 = 9800
B ? 6/10 x 61/100 x 18/100 x 300000 = 19764
C ? 3/5 x 45/100 x 23/100 x 300000 = 18630
E ? x 7/13 x 65/100 x 12/100 x 300000 = 12600
F ? 11/19 x 57/100 x 19/100 x 300000 = 18810
G ? 9/20 x 48/100 x 7/100 x 300000 = 4536
Hence, State C and G have equal number of qualified male candidates
Statement I gives us the two tallest person.
Hence it is not sufficient.
From II either D or F is the shortest Hence II is also not sufficient.
From I and II R's position = 10 + 16 + 1 = 27th from left.
The data give in both the statement I and II together are not sufficient to answer the question.
I. Birthday according to the brother of Meena 26,27,28.
II. Birthday according to the father of Meena 28,29,30.
common date = 28
So, both the statement are necessary to answer the question.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.