In society A:
Number of children = 25/100 x (250 + 350) = 1/4 x 600 = 150
Number of male children = 40/100 x 150 = 60
Number of female children = 150 - 60 = 90
In society B:
Number of children = 40/100 x (400 + 150) = 2/5 x 550 = 220
Number of male children = 75/100 x 220 = 165
Number of female children = 220 - 165 = 55
In society C:
Number of children = 16/100 x (300 + 275) = 4/25 x 575 = 92
Number of male children = 25/100 x 92 = 23
Number of female children = 92 - 23 = 69
In society D:
Number of children = 25/100 x (280 + 300) = 1/4 x 580 = 145
Number of male children = 80/100 x 145 = 116
Number of female children = 145 - 116 = 29
In society E:
Number of children = 40/100 x (180 + 250) = 2/5 x 430 = 172
Number of male children = 50/100 x 172 = 86
Number of female children = 172 - 86 = 86
In society F :
Number of children = 24/100 x (325 + 300) = 6/25 x 625 = 150
Number of male children = 46/100 x 150 = 69
Number of female children = 150 - 69 = 81
Hence, total number of female children = 90 + 55 + 69 + 29 + 86 + 81 = 410
Total Number of adult female = (350 + 150 + 275 + 300 + 250 + 300) - 410
= 1625 - 410 = 1215
Hence, required ratio = 1215 : 410 = 283 : 82
It is clear from the table that Kirti has scored the highest marks in all the subjects.
As we can see in the graph the maximum chart for the C is in 1995.
Number of Candidates qualified from States A and C together
= 49/100 x 15/100 x 300000 + 61/100 x 18/100 x 300000
= 22050 + 32940 = 54990
Required percentage = 54990/300000 x 100 = 18.33%
Increase in number of hotels over previous years = (number of hotels in previous year - number of hotels in current year).
Increase in number of hotels over previous years are as follows:
In 2004, 440 - 410 = 30
In 2005, 570 - 440 = 130
In 2006, 740 - 570 = 170
In 2008, 838 - 710 = 128
Hence, in 2006, increase in number of hotels over 2005 was highest.
As per given bar graph , we can see that
Total production of rice in all state = (8 + 10 + 4 + 4 + 2) = 28 Lakhs tonnes
Total production of wheat in all state = (16 + 2 + 4 + 2 + 6) = 30 Lakhs tonnes
? Required ratio = Total production of Rice : Total production of Wheat
? Required ratio = 28 : 30 = 14 : 15
From the given above figure , the minimum number of persons killed in coal mines are 150 in 2007
Hence the minimum number of persons were killed in coal mines = 150 (in 2007)
Average profit made by company A in all the years = Rs. (3 + 5 + 4 + 5 + 6 + 6)lakhs/6
= Rs. 29 /6 ? Rs. 4.83 lakh = Rs. 4,83,000
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.