Hint 1.
Let consider the monthly income = x ;
Amount spend on House rent = 2x/5;
Amount spend on food = 3x/10;
Amount spend on conveyance = x/8;
After Expenditure , The left amount = 2800;
According to Question;
x - ( 2x/5 + 3x/10 + x/8 ) = 2800 ;
x- ((16x + 12x + 5x)/40) = 2800 ;
x - 33x/40 = 2800 ;
(40x - 33x)40 = 2800 ;
7x/40 = 2800 ;
7x = 2800 x 40 ;
x = 2800 x 40/7 ;
x = 400 x 40 ;
x = 16000 ;
Expenditure on food = 3x/10 = 3 x 16000 /10= ? 4800
Expenditure on conveyance = x/8 = 1 x 16000/8 = ? 2000
? Expenditure on food and conveyance together
=? (4800 + 2000) = ? 6800
Solution 2 .
part of income left
= 1 - (2/5 + 3/10 + 1/8 )
=1- (16 + 12 + 5/40)
= 1- 33/40 = 40 - 33/40 = 7 /40
Let the monthly income = x
According to the question,
7/40 x = 2800
? x = 2800 x 40/7
= 400 x 40 = ? 16000
Expenditure on food = 3/10 x 16000 = ? 4800
Expenditure on conveyance = 1/8 x 16000 = ? 2000
? Expenditure on food and conveyance together
=? (4800 + 2000) = ? 6800
3739 + 164 x 27 = ?
? = 3739 + 4428 = 8167 ? 8200
190 - 24 = 166 166 - 21 = 145 145 - 18 = 127 [Here, 128 is placed instead of 127] 127 - 15 = 112 112 - 12 = 100 ... and so on.
Therefore, 128 is wrong.
There are 12 letters in the world 'civilization' of which four are i's and other are different letters.
? Total number of permutations = 12!/4!
But one word is civilization itself.
? Required number of rearrangements = 12!/4! - 1
We may choose 1 officer and 5 jawans or 2 officers and 4 jawans ......... or 4 officers and 2 jawans.
So Required answer = [4C1 x 8C5] + [4C2 x 8C4] + [4C3 x 8C3] + [4C4 x 8C2]
= 224 + 420 + 224 + 28 = 896.
Let ages of man and his son are 8k yr and k yr, respectively .
According to the question,
(8k + k)/2 = 27
? k = (27 x 2)/9 = 6
Hence, age of son after 6 yr = 6 + 6 = 12 yr
We know that, nPr = nCrr!
? nPr = 720nCr
? nCr.r! = 720nCr
? r! = 720
? r = 6
As per figure we can calculate the ration as below.
Number of supervisors / Number of labourers = (10 / 100) = 1/10
Total number of labourers = Total no. of supervisors × 10
= 15 × 10 = 150.
If the required fraction be N.
Then, (N x N) / (1/N) = 1826/27
? N3 = 512 / 27
? N = 8/3 = 22/3
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.