Let the marked price of the router be Rs. P
From the given data,
Hence, the original marked price of the router is Rs. 1020.
Let Cost Price(C.P) = P
gain% = {(S.P-C.P)/C.P} x 100
25 = {(1540-P)/P} x 100
25/100 = (1540-P)/P
=> P = 4(1540)-4P
=> 5P = 4(1540)
=> P = 1232
So, Cost Price = Rs. 1232
Let CP = 100,
42 % increase => SP = 142
10 % discount in SP => ((142 x 10)/100) = 14.2
So 1st SP = (142 - 14.2) = 127.8, again 12 % discount in 1st SP ((127.8 x 11)/100) = 14.058
2nd SP = (127.8 - 14.058) = 113.742,
So finally CP = 100, SP = 113.742, => gain = 13.742%.
As given in the question, Marked price is 25% more than the Cost price.
=> C.P of the article =
Now,
Let the original S.P of the article be Rs. P
Now the new S.P = P +
=> S.P =
According to the question,
=> 5P = 1800
=> P = Rs. 360
Hence, the increased S.P = 360 x 7/6 = Rs. 420.
Let the cost price be Rs. 100
Then, market price is Rs. 140
Now, the first discount is of 28.57% Rs.140 =~ Rs. 40
Hence, its selling price = 140 - 40 = Rs. 100
Now since Rana is selling at cost price, any further discount will be equal to loss percentage.
The next dicount of 12.5% will be the loss percentage to Rana.
least cost price = 200*8 = 1600
greatest sold price = 425 * 8 = 3400
profit required = 3400- 1600 = 1800
Money invested by Rajan before 1 year was = Rs. 100000
Money in UK pounds @ 75 is = 100000/75 = 1333.33 Pounds
Now, after 1 year invested amount was appreciated by 20%
=> 20% of 1333.33 = 266.66
Total investment becomes = 1333.33 + 266.66 = 1600 Pounds
This 1600 Pounds @ Indian currency at 80 = 1600 x 80 = Rs. 1,28,000
Hence, Rajan's investment of Rs. 1,00,000 becomes Rs. 1,28,000 in 1 year
Therefore, his profit % = [(128000 - 100000)/100000] x 100 = 28%.
Total quantity of sugar = 45 + 30 = 75
Gain or loss can be calculated as
9.75 x 75 - (30 x 9 + 45 x 10)
= 731.25 - 720
= 11.25
Hence, in the overall transaction, Rishi got Rs. 11.25 gain.
Let C.P. of each Magazine be Rs. 1
C.P. of P articles = Rs. P.
S.P. of P articles = Rs. 40.
Profit = Rs. (40 - P)
Now, Gain% = =
Here = 25
-->P = 32.
Let wholesaler dealers marked price = 100%, Retailer's C.P = 80%
And the retailer sells at 5% less than the marked price => S.P = 95%
If S.P of 95% of the retailer costs Rs.19 to customer,so its C.P of 80% will cost 80 x 19/95 = 16
Profit made by the retailer = 19-16 = Rs.3
SP of first article = 1000
Profit = 30%
CP = (SP)x[100/(100+P)] = 10000/13
SP of second article = 1000
Loss = 20%
CP = (SP)x[100/(100-L)] = 5000/4 = 1250
Total SP = 2000
Total CP = 10000/13 + 1250 = 2019.23
CP is more than SP, he makes a loss.
Loss = CP-SP = 2019.23 - 2000 = 19.23
Loss Percent = [(19.23)/(2019.23)]x100 = 0.95 %.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.