Let the cost price be Rs. 100
Then, market price is Rs. 140
Now, the first discount is of 28.57% Rs.140 =~ Rs. 40
Hence, its selling price = 140 - 40 = Rs. 100
Now since Rana is selling at cost price, any further discount will be equal to loss percentage.
The next dicount of 12.5% will be the loss percentage to Rana.
least cost price = 200*8 = 1600
greatest sold price = 425 * 8 = 3400
profit required = 3400- 1600 = 1800
According to the given data,
Let Cost price of the article be 'cp'
Then,
102.25 cp - 92 cp = 164 x 100
10.25 cp = 16400
cp = 1600
Now, if he sells at Rs. 1760
Profit = 1760 - 1600 = 160
Profit% = 160/1600 x 100 = 10%.
Let 'x' be the cost price.
Now Marked price = x + 30x/100 = 13x/10
10% discount = 10/100 x 13x/10 = 13x/100
Selling price = 13x/10 - 13x/100 = 117x/100
Given gain = 340
Here gain = 117x/100 - x = 17x/100 = 340 => x = Rs. 2000.
Let 'A' be the cost price of property P1.
Then from the given data, the selling price of P1 = Rs. 1,00,000
He got 20% loss on selling P1
Therefore, the amount he lossed on selling P1 = 25,000
As ge he got no loss or gain on sale of P1 and P2, the gain on selling P2 = 25,000
But the selling price of P2 = 1,00,000 => Cost price of P2 = 75,000
Hence, the profit percentage on P2 =
Let the cost price of 1 article = Rs. 1
From the given data,
Then, the selling price of 1 article = 22/18 = 11/9
Then, Profit = SP - CP = 11/9 - 1 = 2/9
Required, profit % = Profit/CP x 100
= [(2/9)/1] x 100
= 200/9
= 22.222%.
As given in the question, Marked price is 25% more than the Cost price.
=> C.P of the article =
Now,
Let the original S.P of the article be Rs. P
Now the new S.P = P +
=> S.P =
According to the question,
=> 5P = 1800
=> P = Rs. 360
Hence, the increased S.P = 360 x 7/6 = Rs. 420.
Let CP = 100,
42 % increase => SP = 142
10 % discount in SP => ((142 x 10)/100) = 14.2
So 1st SP = (142 - 14.2) = 127.8, again 12 % discount in 1st SP ((127.8 x 11)/100) = 14.058
2nd SP = (127.8 - 14.058) = 113.742,
So finally CP = 100, SP = 113.742, => gain = 13.742%.
Let Cost Price(C.P) = P
gain% = {(S.P-C.P)/C.P} x 100
25 = {(1540-P)/P} x 100
25/100 = (1540-P)/P
=> P = 4(1540)-4P
=> 5P = 4(1540)
=> P = 1232
So, Cost Price = Rs. 1232
Let the marked price of the router be Rs. P
From the given data,
Hence, the original marked price of the router is Rs. 1020.
Money invested by Rajan before 1 year was = Rs. 100000
Money in UK pounds @ 75 is = 100000/75 = 1333.33 Pounds
Now, after 1 year invested amount was appreciated by 20%
=> 20% of 1333.33 = 266.66
Total investment becomes = 1333.33 + 266.66 = 1600 Pounds
This 1600 Pounds @ Indian currency at 80 = 1600 x 80 = Rs. 1,28,000
Hence, Rajan's investment of Rs. 1,00,000 becomes Rs. 1,28,000 in 1 year
Therefore, his profit % = [(128000 - 100000)/100000] x 100 = 28%.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.