Let the selling price of this edition (of 12500 books) be Rs. x.
Then, 15 : 105 = 281250 : x ⟹ x = Rs. | ❨ | 105 x 281250 | ❩ | = Rs. 1968750. |
15 |
∴ S.P. of one book = Rs. | ❨ | 1968750 | ❩ | = Rs. 157.50 . |
12500 |
Given:-Total number of students for course D = 35% of 1200 = 420
Number of girl students for course D = 30% of 800 = 240 ,
Number of boy students for course D = Total number of students for course D - Number of girl students for course D = 420 ? 240 = 180
Required ratio = Number of boy students for course D : Number of girl students for course D
Required ratio = 180 : 240 = 3 : 4
From above given graph ,
It is clear that the most popular game is Cricket because the country is spent more amount of money on other game.
So Answer will be Cricket .
According to the graph, expenditure on cricket is the maximum. Therefore cricket is the most popular game.
Simple interest formula I = P x R x T where
P is the Principal amount of money to be invested at an Interest Rate R% per period for T Number of Time Periods.
Interests earned by Gopal from Company A in 2003 = 25000 x 12 x 1/100
Interests earned by Gopal from Company A in 2003 = 250 x 12 = 3000
Total amount in the end of year 2003 = 25000 + 3000 = 28000
Interests earned by Gopal from Company B in 2004 = 28000 x 14 x 1/100
Interests earned by Gopal from Company B in 2004 = 280 x 14
Interests earned by Gopal from Company B in 2004 = 3920
Total interests accrued by Gopal in 2003 and 2004 from company A and company B = 3000 + 3920
Total interests accrued by Gopal in 2003 and 2004 from company A and company B = Rs. 6920
Percentage of total decrease in taxation between the years 2006-07 and 2007-08
= (2400 - 675/ 2400 x 100 = 1725 x 100/ 2400 = 71.8%
Number of candidates qualified in the years 2009 and 2010 together:
Zone = ( Number of candidates qualified in the year 2009 + Number of candidates qualified in the year 2010 ) × 100
Zone S: (11.4 + 5.2) × 100 = 16.6 × 100 = 1660
Zone T:: (6.9 + 9.4) × 100 = 16.3 × 100 = 1630
Hence , Zone T will be the second highest in the years 2009 and 2010 .
Number of candidates appeared from State G = Total number of candidates x % of appeared students from state G.
Number of candidates appeared from State G = 3,00,000 x 7/100
Number of candidates qualified from State G = Number of candidates appeared from State G x % qualified from state G
Number of candidates qualified from State G = 3,00,000 x 7/100 x 48/100
Number of candidates qualified from State G = 30 x 7 x 48 = 10080
Number of male candidates qualified from State G = Number of candidates qualified from State G x Ratio of male qualified / total Ratio
Number of male candidates qualified from State G = 10080 x 9 /(9 + 11) = 10080 x 9/20 = 4536
Rwquired percentage = 8 - 7/7 x 100 = 14.28% ? 14%
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.