As per first graph,
The number of students in Collage E = Total number of students x 7%
As per second graph,
The number of girls from College E = Total number of girls x 8%
So number of boys in Collage E = The total number of students in Collage E - The total number of girls in Collage E.
Number of boys from college E = 3500 x 7/100 - 1800 x 8/100
Number of boys from college E = 35 x 7 - 18 x 8
Number of boys from college E = 245 - 144 = 101
Similarly for collage F also apply the same formula.
Number of boys from college F = 3500 x 12/100 - 1800 x 17/100 = 420 - 306 = 114
Hence, the total number of boys together in collage E and F = 101 + 114 = 215
We know that,
Speed of boat in still water
= (Speed upstream + Speed downstream)/2
From Statements I and II,
Speed = (6 + 4)/2 = 10/2 = 5 km/h
So, answer can be determined from both statements.
As per given graph, we can see that the % spending for following sports are same.
Tennis = 10 % and Others = 10 %.
Golf = 12.5 % and Basketball = 12.5 %
Football = 15% and Hockey = 15 %
The country spent the same amount of money on Golf and Basketball , which is 12.5% in each .
So , Answer will be Golf and Basketball .
From above given table ,
Total number of students in II = 100 + 200 + 200 + 100 + 100 + 100 + 100 = 900
Total number of students in I = 200 + 300 + 500 + 100 + 400 + 300 + 200 = 2000
? Required ratio = total number of students in II : total number of students in I
Required ratio = 900 : 2000 = 9 : 20
According to question, Total spent 100% = 1,20,00,000
According to graph,
? Expenditure on the game of Basketball = 121/2 %
? The Amount spend on the game of Basketball = 121/2% of 1,20,00,000 = 25 x 1,20,00,000/100 = Rs. 15,00,000
In 2005, total number of units sold by all the companies = Total number of units sold by ( Company A + Company B + Company C + Company D + Company E + Company F )
In 2005, total number of units sold by all the companies = 143 + 85 + 100 + 78 + 154 + 120 = 680
Hence, required percentage = Number of units sold by company B x 100/ Total number of units sold by all the companies in 2005
Hence, required percentage = 85 x 100 /680 = 12.5%
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.