Number of men working in night shifts in different industries will be as below.
As per given graphs in question,
Number of total people working in night shifts in IT = 40250 x 12%
Number of men working in night shifts in IT = 40250 x 12% x (100% - 20% )
Number of men working in night shifts in IT = 40250 x 12% x 80%
? Number of men working in night shifts in IT = 40250 x (12/100) x 80/100
? Number of men working in night shifts in IT = 3864
Similarly,
Number of men working in night shifts in Sports = 80/100 x 18/100 x 40250 = 5796
Number of men working in night shifts in Call Center = 55/100 x 32/100 x 40250 = 7084
Number of men working in night shifts in Sales = 40/100 x 8/100 x 40250 = 1288
Number of men working in night shifts in Banking = 60/100 x 14/100 x 40250 = 3381
Number of men working in night shifts in Chemical Industries = 85/100 x 16/100 x 40250 = 5474
Hence, total number of men working in night shifts in different industries = 3864 + 5796 + 7084 + 1288 + 3381 + 5474 = 26887
Total number of men = 26887
Total number of women = 40250 - 26887 = 13363
Their difference = 26887 - 13363 = 13524
Using Statement I: From the line "Yasir sits on the immediate right of Abhay as well as Kavita" we
can conclude that one of Abhay and Kavita is facing towards the centre and the outside So, all friends are Not facing the centre.
As per first graph,
The number of students in Collage A = Total number of students x 21%
As per second graph,
The number of girls from College A = Total number of girls x 23%
So number of boys in Collage A = The total number of students in Collage A - The total number of girls in Collage A.
Number of boys in college A = 3500 x 21/100 - 1800 x 23/100 = 735 - 414 = 321
Similarly we can get the number of boys from other collages.
Number of boys in college B = 3500 x 9/100 - 1800 x 10/100 = 315 - 180 = 135
Number of boys in college C = 3500 x 33/100 - 1800 x 31/100 = 1155 - 558 = 597
Number of boys in college D = 3500 x 18/100 - 1800 x 11/100 = 630 - 198 = 432
Hence, number of boys in college C has maximum.
The total imports (in Billion) made by all the three companies together: From the heights of the points we observe that the total heights of three points is the maximum either in 1995 or 1997. If you observe carefully, our clear answer is 1995, but to be sure we find actual values for the two years.
In 1995 = 70 + 80 + 85 = 235.
In 1997 = 75 + 70 + 85 = 230.
Clearly, 1995 is the desired year.
Without knowing the individual runs of 8 openers, we cannot find the average runs of remaining batsmen.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.