? Total boys = 45 + 186 +120 +100 + 65 + 32 + 58 + 5 = 611
? Number of boys who pass in their respective courses = 60% of 611 = 611 x 60/100 = 366.60
Total number of girls = 25 + 23 + 25 + 12 + 25 + 20 + 12 + 3 = 145
Number of girls who pass in their respective courses =70% of 145= 145 x 70/100 = 101.50
? Combined pass percent = (366.6 + 101.5) x 100/(611 + 145) = 46810/756 = 61.92 = 62%
As per graph
Average pass percentage of the boys in classes II and III = 70 + 50/2 = 120/2 = 60%
As per given graph we can find that
Average pass percentage of the boys in classes VI and Vii = 50 + 70/2 = 60%
Therefore. average pass percentage of boys in classes II and III is equal to the average pass percentage of girls in classes VI and VII.
As per given graph we can check that which state have the Highest graph for Rice and Lowest graph for Wheat.
From above given graph ,
The production of rice in state A = 16 billion tonnes
The production of wheat in state A = 8 billion tonnes
The production of rice in state B = 10 billion tonnes
The production of wheat in state B = 2 billion tonnes
? Required Difference = The production of rice - The production of wheat
State A ? (16 ? 8) = 8 billion tonnes
State B ? (10 ? 2) = 8 billion tonnes
Hence Answer will be states A and B both .
? Required ratio = the ratio of the total sales of Branch B2 in 2000 and 2001 years : the ratio of the total sales of Branch B4 in 2000 and 2001 years
the ratio of the total sales of Branch B2 in 2000 and 2001 years = 75 + 65 = 140
the ratio of the total sales of Branch B4 in 2000 and 2001 years = 85 + 95 = 180
Required ratio = 140:180 = 7:9
As per given table, we can see that,
Number of students playing Basketball from all the given school
A = 200 , B = 195 , C = 245 , D = 200 , E = 225
Number of students playing Cricket from all the given school
A = 150 , B = 200 , C = 250 , D = 230 , E = 200
The total number of students playing Basketball from all the school = 200 + 195 + 245 + 200 + 225 = 1065
The total number of students playing Cricket from all the school = 150 + 200 + 250 + 230 + 200 = 1030
Required difference = The total number of students playing Basketball from all the school - The total number of students playing Cricket from all the school
Required difference = 1065 ? 1030 = 35
Number o girls enrolled in Dancing in Institute A = 150
Total number of girls enrolled in all the Hobby classes in Institute A = 250 + 325 + 150 = 725 Hence, required percentage = 150/725 x 100 = 20.69
As per given graph, we can calculate
Number of Matriculate job-seekers :
In 2003 ? 1400 - 650 = 750
In 2004 ? 1625 - 1000 = 625
In 2006 ? 2300 - 1250 = 1050
In 2008 ? 1400 - 2200 = 1800
Hence, in 2008, number of Matriculate job-seekers was maximum.
Let expenditure of company B in 2005 = Rs. x; then
I1(Income) = x + 35/100 x = Rs. 27x/20
Since . expenditure of company B in 2006 = 90/100 x Rs. x = Rs. 9x/10.then
I2(Income ) = 9x/10 + 45/100 x 9x/10 = 9x/10 +81x/200 = Rs. 261x/200
Hence, required percentage = 261x/200/27x20 x 100 = 290/3 = 962/3%
Given :- Total population in 1990 = 153922 , increase = 5337
Total population in 1991 = Total population in 1990 - increase in 1991 = 153922 - 5337 = 148585
Total number of children in 1991 = 21560
Total number of men in 1991 = 69395
? The number of women in 1991 = Total population in 1991 ? ( Total number of children in 1991 + Total number of men in 1991 )
= 148585 ? ( 21560 + 69395 ) = 57630.
Comments
There are no comments.Copyright ©CuriousTab. All rights reserved.